Połączenie kablem konsolowym macOS z urządzeniami Cisco

Sprzęt firmy Cisco najczęściej musimy w całości skonfigurować przez konsolę. W nowszym sprzęcie tej firmy możemy użyć kabla konsolowego z jednej strony zakończonego złączem USB, a z drugiej mini USB. W starszym sprzęcie za pomocą kabla konsolowego z jednej strony zakończonego końcówką RJ-45 a z drugiej RS232 - portem COM.  Ponieważ żaden MacBook nie jest wyposażony w port COM, musimy pokombinować.
Przetestowałem kilka kabli, które działały lepiej, gorzej albo wcale.  Na uwagę zasługuje jeden. który w sklepach internetowych możecie znaleźć pod nazwą "FTDI USB to RJ45 Cisco Router Console Cable RS232 (6 FT)" już za około 10$.

Współpracuje ze wszystkimi systemami operacyjnymi oraz urządzeniami Cisco, Ubiquiti, Juniper, Fortigate, Mikrotik, TP-LINK, HP ProCurve. W systemie macOS nie wymaga żadnych dodatkowych sterowników. Jak połączyć się z urządzeniem Cisco przez terminal:

  1. Podłączamy FTDI Console Cable do urządzenia Cisco oraz naszego MacBooka.
  2. Otwieramy terminal i wywołujemy komendę: ls /dev/tty.* i szukamy nazwy pod jaką funkcjonuje w systemie ten kabel. U mnie urządzenie widnieje jako /dev/tty.usbserial-AI02OD3E
  3. Następnie w terminalu wywołujemy komendę screen /dev/tty.usbserial-AI02OD3E 9600  ,  gdzie screen to narzędzie podobne do Putty, które pozwala uruchomić sesję terminalu szeregowego na komputerze Mac, następnie podajemy systemową nazwę naszego kabla oraz 9600 czyli prędkość połączenia.
  4. Następnie powinniśmy zobaczyć informacje wysyłane z urządzeń Cisco jak na powyższym zrzucie ekranu.
  5. Aby odłączyć się od konsoli, należy wydać następujące polecenia
    • Ctrl + A
    • Ctrl + \

Cloud Antyvirus czyli co?

Cloud Antivirus czyli antywirus w chmurze jest rozwiązaniem, które łączy funkcje standardowego desktopowego antywirusa z mocą obliczeniową usługi w chmurze. Tradycyjna aplikacja antywirusowana w trakcie skanowania komputera opiera się na mocy lokalnego komputera użytkownika. Przechwytuje podejrzane obiekty i pliki przy użyciu wielu warstw, a każda warstwa musi być skanowana przy użyciu różnych technologii, takich jak heurystyki, analiza behawioralna. Ze względu na działanie lokalne cały proces wpływa na działanie systemu operacyjnego i może powodować spadek wydajności i spowolnienie pracy komputera.
W rozwiązaniu cloud computing instalowany jest tylko mały program typu klient, który z kolei łączy się z serwerem dostawcy oprogramowania antywirusowego. Tam analizowane są dane, które są wysyłane z komputera w trakcie skanowania, a następnie instrukcje dotyczące odpowiednich metod zaradczych są przesyłane z powrotem do komputera użytkownika.

Zaletą stosowania tego rodzaju aplikacji jest też szybka aktualizacja bazy wirusów, gdyż aktualizacja następuje w trybie rzeczywistym(automatycznie). Możliwą wadą rozwiązania tego typu jest problem z brakiem Internetu. Jeśli komputer straci połączenie z siecią w tym wypadku "tymczasowo" zostaje bez ochrony antywirusowej do czasu ponownego połączenia. Obecnie coraz więcej firm korzysta z rozproszonej technologii komputerowej w celu zapewnienia lepszej ochrony. Przykładowe aplikacje typu Cloud Antivirus: Comodo Cloud Antivirus https://antivirus.comodo.com/cloud-antivirus.php Sophos Home https://home.sophos.com/

Zapisz się na kurs

Akceptuję
Akceptuję szkoleń
„Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich jest miłość do tego, co się robi”.

Steve Jobs

Adres


Rynek 7, 50 – 106 Wrocław
Pasaż Pod Błękitnym Słońcem
Wejście od ul. Kiełbaśnicza 3/4, brama D
I piętro, domofon: FULL SERVICE OFFICE

Mobile


+48 888 574 462
Prosimy o kontakt SMS, ze względu na kulturę pracy podczas prowadzenia szkoleń.