Cloud Networking a Cisco Meraki

Cloud Networking to rozwiązanie, które pozwala zarządzać urządzeniami sieciowymi z poziomu chmury przez specjalny dashboard dostępny przez przeglądarkę internetową dzięki sieci Internet. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest budowa scentralizowanego systemu dostępu bezprzewodowego i przewodowego (Wireless LAN/WiFi Mesh lub sieci LAN).Do jednej chmury możemy podłączyć nawet 10 000 urządzeń takich jak bezprzewodowe punkty dostępowe, security appliances i przełączniki. Zarządzanie z chmury oferuje niższe koszty utrzymania sieci, wiarygodność, łatwość instalacji, konfiguracji i kontroli. Nie wymagana jest umiejętność konfiguracji urządzeń za pomocą CLI. Odbywa się za ona za pomocą przeglądarki w prosty i przystępny sposób.


Pionierem tego rozwiązania jest firma Meraki, która została kupiona przez firmę Cisco. Monitorować i zarządzać siecią można także za pomocą specjalnej aplikacji Meraki Mobile App  dostępnej na Androida lub iOS.  Cloud Networking dedykowany jest małym i średnim przedsiębiorstwom. Sprawdzi się szczególnie w hotelach, restauracjach, kawiarniach  szpitalach czy też w edukacji np. uczelniach wyższych. Jak podają materiały prasowe chmura Meraki jest certyfikowana na poziomie PCI level 1, co podlega potwierdzeniu przez codzienne testy penetracyjne. Chmura wyposażona jest w wiele narzędzi zabezpieczających obejmujących uwierzytelnianie dwuskładnikowe i niezawodne zarządzanie zmianami. Przełączniki dostępu i przełączniki agregujące są wyposażone w funkcje automatycznego fingerprintingu i klasyfikacji urządzeń sieciowych, usługę QoS kluczowych aplikacji biznesowych, 802.1X, topologię sieci oraz stos wirtualny. Cisco Meraki oferuje bezpieczeństwo modelu BYOD.  Umożliwia zabezpieczenie i zarządzanie połączonymi z siecią urządzeniami iOS, Android, Chromebook, Mac i PC. Stosowanie zasad takich jak szyfrowanie i kody dostępu, wprowadzanie ustawień bezpieczeństwa sieci WiFi i VPN oraz możliwość bezpośredniej instalacji aplikacji mobilnych w urządzeniach użytkowników.
Składniki Cisco Meraki:
 • Air Marshal Meraki wykrywa włamania do sieci bezprzewodowej i zapobiega im.
 • System MDM, zabezpieczający połączone z siecią urządzenia przenośne.
 • Niewymagającą konfiguracji międzyoddziałowa sieć VPN,
 • Zapora w warstwie 3–7,
 • mechanizm filtrowania zawartości dostosowany do ponad miliarda adresów URL,
 • funkcja wykrywania włamań,
 • funkcje sieci wielooddziałowej, takie jak, buforowanie sieci web, wiązanie połączeń i synchronizacja konfiguracji.

 • Połączenie kablem konsolowym macOS z urządzeniami Cisco

  Sprzęt firmy Cisco najczęściej musimy w całości skonfigurować przez konsolę. W nowszym sprzęcie tej firmy możemy użyć kabla konsolowego z jednej strony zakończonego złączem USB, a z drugiej mini USB. W starszym sprzęcie za pomocą kabla konsolowego z jednej strony zakończonego końcówką RJ-45 a z drugiej RS232 - portem COM.  Ponieważ żaden MacBook nie jest wyposażony w port COM, musimy pokombinować.
  Przetestowałem kilka kabli, które działały lepiej, gorzej albo wcale.  Na uwagę zasługuje jeden. który w sklepach internetowych możecie znaleźć pod nazwą "FTDI USB to RJ45 Cisco Router Console Cable RS232 (6 FT)" już za około 10$.

  Współpracuje ze wszystkimi systemami operacyjnymi oraz urządzeniami Cisco, Ubiquiti, Juniper, Fortigate, Mikrotik, TP-LINK, HP ProCurve. W systemie macOS nie wymaga żadnych dodatkowych sterowników. Jak połączyć się z urządzeniem Cisco przez terminal:

  1. Podłączamy FTDI Console Cable do urządzenia Cisco oraz naszego MacBooka.
  2. Otwieramy terminal i wywołujemy komendę: ls /dev/tty.* i szukamy nazwy pod jaką funkcjonuje w systemie ten kabel. U mnie urządzenie widnieje jako /dev/tty.usbserial-AI02OD3E
  3. Następnie w terminalu wywołujemy komendę screen /dev/tty.usbserial-AI02OD3E 9600  ,  gdzie screen to narzędzie podobne do Putty, które pozwala uruchomić sesję terminalu szeregowego na komputerze Mac, następnie podajemy systemową nazwę naszego kabla oraz 9600 czyli prędkość połączenia.
  4. Następnie powinniśmy zobaczyć informacje wysyłane z urządzeń Cisco jak na powyższym zrzucie ekranu.
  5. Aby odłączyć się od konsoli, należy wydać następujące polecenia
   • Ctrl + A
   • Ctrl + \

  Cloud Antyvirus czyli co?

  Cloud Antivirus czyli antywirus w chmurze jest rozwiązaniem, które łączy funkcje standardowego desktopowego antywirusa z mocą obliczeniową usługi w chmurze. Tradycyjna aplikacja antywirusowana w trakcie skanowania komputera opiera się na mocy lokalnego komputera użytkownika. Przechwytuje podejrzane obiekty i pliki przy użyciu wielu warstw, a każda warstwa musi być skanowana przy użyciu różnych technologii, takich jak heurystyki, analiza behawioralna. Ze względu na działanie lokalne cały proces wpływa na działanie systemu operacyjnego i może powodować spadek wydajności i spowolnienie pracy komputera.
  W rozwiązaniu cloud computing instalowany jest tylko mały program typu klient, który z kolei łączy się z serwerem dostawcy oprogramowania antywirusowego. Tam analizowane są dane, które są wysyłane z komputera w trakcie skanowania, a następnie instrukcje dotyczące odpowiednich metod zaradczych są przesyłane z powrotem do komputera użytkownika.

  Zaletą stosowania tego rodzaju aplikacji jest też szybka aktualizacja bazy wirusów, gdyż aktualizacja następuje w trybie rzeczywistym(automatycznie). Możliwą wadą rozwiązania tego typu jest problem z brakiem Internetu. Jeśli komputer straci połączenie z siecią w tym wypadku "tymczasowo" zostaje bez ochrony antywirusowej do czasu ponownego połączenia. Obecnie coraz więcej firm korzysta z rozproszonej technologii komputerowej w celu zapewnienia lepszej ochrony. Przykładowe aplikacje typu Cloud Antivirus: Comodo Cloud Antivirus https://antivirus.comodo.com/cloud-antivirus.php Sophos Home https://home.sophos.com/
  „Za tych, co szaleni. Za odmieńców. Buntowników. Awanturników. Niedopasowanych. Za tych, co patrzą na świat inaczej. Oni nie lubią zasad. Nie szanują status quo. Można ich cytować, można się z nimi nie zgadzać; można ich wysławiać, można ich zniesławiać. Ale jednego nie można zrobić - nie można ich ignorować. Bo to oni zmieniają świat. Popychają ludzkość do przodu. I choć niektórzy mogą widzieć w nich szaleńców, my dostrzegamy w nich geniusz. Ponieważ to ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat... są tymi, którzy go zmieniają.”.

  Steve Jobs

  Adres


  Rynek 7, 50 – 106 Wrocław
  Pasaż Pod Błękitnym Słońcem
  Wejście od ul. Kiełbaśnicza 3/4, brama D
  I piętro, domofon: FULL SERVICE OFFICE

  Mobile


  +48 888 574 462
  Prosimy o kontakt SMS, ze względu na kulturę pracy podczas prowadzenia szkoleń.